Informacje o przedszkolu i żłobku Edu-Trefliki w Gdyni
Nasza placówka mieści się w budynku Gdyńskiego Centrum Animacji, w którym znajduje się również KAZStudio
To właśnie tam powstaje serial animowany „Rodzina Treflików”.
Przedszkole i żłobek Edu-Trefliki prowadzone jest w przyjaznej i domowej atmosferze. To miejsce, w którym dzieci zdobywają wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim rozwijają się.
W naszej pracy wychowawczo – dydaktycznej wykorzystujemy najnowsze metody, stwarzamy warunki do wszechstronnego rozwoju na miarę potrzeb i możliwości dzieci. Kładziemy nacisk na rozwijanie twórczych zdolności i zainteresowań dziecka, ale także wspomagamy naukę czytania i pisania.
Rozwijamy sprawność umysłową i manualną naszych dzieci, dzięki czemu mają one mocne podstawy do dalszej edukacji. Przygotowujemy je do życia w zgodzie z samym sobą, także z ludźmi i całym otaczającym światem, przeżywania sukcesu, ale również do radzenia sobie z porażkami.
Pragniemy wychować dziecko z bogatą wyobraźnią twórczą, zdolne do spontanicznej ekspresji własnych uczuć i myśli, otwarte na pomysły i inspiracje płynące od innych osób oraz gotowe szukać nowych i lepszych rozwiązań.
Wykwalifikowana kadra żłobka i kadra przedszkola, współpracując z Rodzicami, dokłada wszelkich starań, aby zapewnić dzieciom możliwość doświadczania, obserwowania oraz tworzenia.
Co jeszcze?
W naszej placówce realizujemy:
- Zajęcia wspomagające adaptację dziecka mają na celu zapoznanie dzieci i rodziców z placówką. To spotkania, w trakcie których dzieci biorą czynny udział w różnych formach aktywności, zawierających wszelkie elementy zabaw ogólnorozwojowych. Oswajają się z nowymi koleżankami i kolegami, z opiekunkami oraz z nowym otoczeniem.
-
Zajęcia wychowawczo - dydaktyczne prowadzone bezpośrednio w grupach, mające na celu:
- wspieranie procesu budowania poczucia własnej wartości u dzieci poprzez wzajemną akceptację i stosowanie pochwał;
- rozpoznawanie, kontrolowanie i wyrażanie własnych uczuć przez dzieci, radzenie sobie z trudnymi uczuciami i relacjami;
- kształtowanie zdolności do empatii i umiejętności zachowań społecznych;
- wspieranie procesu usamodzielnienia się dziecka oraz samoobsługi.
-
Edukacja zdrowotna- ma na celu naukę właściwej postawy prozdrowotnej oraz zdrowego stylu życia; realizowane są poprzez:
- zajęcia z gimnastyki ogólnorozwojowej;
- zabawy grupowe organizowane na zewnątrz;
- zabawy na placu zabaw;
- gimnastykę poranną;
- naukę nocnikowania w żłobku;
- czynności kształtujące nawyki higieniczno – zdrowotne;
- zdrową i zbilansowaną dietę;
- naukę sporządzania prostych i zdrowych posiłków i przekąsek.
- Zajęcia logopedyczne - grupowa forma zajęć z profilaktyki logopedycznej jest dla dzieci swobodną i bezstresową formą zabawy – pracy. Podczas takich zajęć szczególną wagę przywiązuje się do ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń narządów mowy, słuchowych i logorytmicznych oraz ćwiczeń koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej.
- Zajęcia rytmiczne - rytmika to nie tylko nauka i śpiewanie piosenek. To także poznawanie instrumentów muzycznych oraz rodzaju muzyki. Poznanie dźwięków przedmiotów codziennego użytku: kubeczki, sztućce, patyki, klocki itp. Podczas zajęć odbywają się samodzielne próby grania na instrumentach muzycznych. Zajęcia umożliwiają wyrażanie i odczuwanie emocji poprzez taniec i ruch.
- Zajęcia przyrodnicze i ekologiczne - w ramach zajęć proponuje się: obserwowanie i opisywanie zjawisk przyrodniczych podczas spacerów oraz wycieczek, doświadczenia i eksperymenty pozwalające na bliższe poznanie świata przyrody z wykorzystywaniem różnorodnych narzędzi, uczestnictwo w działaniach mających na celu ochronę środowiska, hodowlę i pielęgnację roślin w salach.
- Zajęcia manipulacyjno - konstrukcyjne Celem zabaw manipulacyjno – konstrukcyjnych jest: rozwój zręczności i koordynacji ruchów; usprawnienie pracy dłoni – palce i nadgarstki; usprawnianie procesów myślenia i koncentracji, ćwiczenie cierpliwości i wytrwałości.
- Zajęcia tematyczne - zajęcia te są określane różnymi terminami, jak np. zabawy w role, naśladowcze, twórcze, pory roku, poznawanie kultur innych narodów, zabawy w kąciku kuchennym, w kąciku lalek.
- Zajęcia z chustą Klanza – to wzbogacanie formy pracy w grupie przy pomocy chusty Klauza, której użycie daje możliwość aktywności i zaangażowania we wspólne tworzenie oraz spontanicznej radości z twórczego działania w grupie.
- Zajęcia z wykorzystaniem metody ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne - główną ideą tej metody jest posługiwanie się ruchem, jako narzędziem wspomagania rozwoju psychoruchowego dziecka i terapii zaburzeń tego rozwoju. Założeniem tej metody jest rozwój przez ruch świadomości własnego ciała i usprawniania ruchowego, świadomości przestrzeni i działania w niej, dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu. Ma to na celu stworzenie dziecku okazji do poznania własnego ciała, usprawnienia motoryki, poczucia swojej siły, sprawności i możliwości ruchowych poprzez: dotyk i ruch oraz wzajemne relacje fizyczne i emocjonalne.
- Elementy bajko i muzykoterapii - stworzenie dzieciom możliwości słuchania różnorodnej muzyki od najwcześniejszych lat wpływa na ich wrażliwość nie tylko pod względem muzycznym, ale również emocjonalnym, plastycznym i społecznym. Umiejętnie dobrana muzyka wycisza nadmierne emocje negatywne i pobudza pozytywne. Celem zajęć jest pogłębienie percepcji muzyki, świadomość własnych stanów emocjonalnych i wyrażenie ich ruchem, gestem, werbalnie. Częścią muzykoterapii jest również relaksacja: ćwiczenia oddechowe w pozycji leżącej i siedzącej tak, aby wzmocnić odprężenie fizyczne i psychiczne. Zajęcia z muzykoterapii prowadzone są w każdej grupie.